Son Dönemde Çıkan Elektrikli Otomobillere Genel Bakış

0 0
Read Time:2 Minute, 38 Second

Son dönemde elektrikli araç verimliliği ve karbon salınımı için karşı tez atıldı. Bu tezde elektrikli otomobillerin zaten kirli bir elektrik üretimi olduğu ve bu elektrik kullanımı sonucunda karbon salınımının benzinli bir otomobilden az olmadığı iddia ediliyordu. Bilim insanları bu iddianın gerçek olup olmadığını incelemek için çalışmalar başlattı ve elektrikli otomobiller inceleme altına alındı.

Yapılan incelemeler, testler ve incelemeler sonrasında elektrikli otomobillerin geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara göre zararlı bir karbon salınımına sahip olmadığı kanıtlandı.

Uluslararası Temiz Ulaşım Konseyi’nin (ICCT) yaptırdığı bilimsel araştırmada, 2021 yılında kullanıma çıkan ve Hindistan, Çin, ABD ve Avrupa’da bulunan elektrikli araçlar inceleme altına alındı. Yeni elektrikli araçların %70’i bu bölgelerde satışa çıkıyor ve küresel veriyi de en sağlık biçimde örneklendirmeyi sağlıyor.

Elektrikli araçlar açık farkla verimliliğini kanıtlıyor

Araştırmalarda elektrikli araçların ne kadar temiz olup, ne kadar temiz enerji ürettiği kıyaslanıp benzinli otomobillerle olan enerji verim farkı az olsa da, daha sonraki süreçlerde benzinli araçların tüketimdeki ve karbon salınımındaki kötü tablo elektrikli araçların kullanımının zorunluluğunu bir kez daha gözler önüne derdi.

Gerçekleştirilen araştırmada AB ülkelerindeki elektrikli otomobiller, benzinli araçlara göre %66 ile %69 oranında daha temiz bir enerjiye sahiptir. ABD içinde bu oran %60-68 e gerilerken, kömürlü elektrik üretimi yapan en büyük ülkelerden olan Çin’de bu oran keskin bir düşüşle %37-45 olmaktadır. Hindistan’da ise %19-34 olarak araştırma sonuçlandırılmıştır.

Türkiye’de elektrikli otomobillere genel bakış nasıl?

Türkiye yerli otomobil girişimini, elektrikli araç olarak yönlendirmesiyle çok büyük bir beklenti yarattı. Üretim tesisleri için hızla çalışmalara başlayan TOGG, bir yandan da elektrikli araç modellerinin ilk montajlarını gerçekleştirdi. Türkiye’nin bu hamlesi ülke içinde de elektrikli araç kullanımına büyük bir teşvik oldu. Gerekli altyapı çalışmalarının da başlamasıyla her yerde elektrikli araç şarj istasyonu için araştırmalar yapılır oldu. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 50 bin elektrikli araç kullanıcısı varken bu oran yukarı doğru rekor seviyede seyrediyor.

TOGG sayesinde ülkenin yeşil dönüşüme hızlı bir giriş yapması tamamen altyapı üzerinde de büyük bir dönüşüm gerekliliğini göstermektedir. Geçtiğimiz 10 yılda çok kısıtlı elektrikli araç şarj noktaları bulunurken bugün bu elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 1000’in üstüne çıkmıştır. Hala istenilen seviyede olmamasına karşın kurulumların yapılmak istenmesi de oldukça olumlu bir durumdur.

Elektrikli araç şarj istasyonu fiyatları pahalı mı?

Elektrikli araç şarj istasyonu fiyatları bir benzin istasyonu kurulumuna göre oldukça ucuzdur. Ayrıca büyük inşaat gerektirmeyen ergonomik bir yapıya sahip olduğu için her yere her araziye hatta evlerin önüne kurulabilecek durumdadır. Günümüzde 5 -6 şirketin hüküm sürdüğü elektrikli araç şarj istasyonu kurulumunda, TOGG yerli otomobilinde her geçen gün piyasaya biraz daha yakınlaştığı düşünülecek olursa farklı şirketlerinde bu sektöre adım atacağı ve Türkiye’nin dört bir yanına elektrikli araç şarj ağı kurulacağı öngörülüyor.

Sonuç olarak elektrikli otomobillere Türkiye’de bakış açısı tamamen olumlu yönde değişmiş durumdadır. Yukarıda belirtildiği gibi elektrikli otomobil satışının yüzde 150’lik bir artışla 50 bin kullanıcı seviyelerine gelmesi tamamen yeşil dönüşümün istekliliğini gösterir. Altyapı olarak ta bir dönüşüm başlatan Türkiye’de gerek resmi düzenlemeler gerekse özel sektörün yaptığı çalışmalarla TOGG’un çıkmasına kadar tamamlanacaktır.

Şu anda Türkiye’de elektrikli araç kullanan insanlar elektrikli araç şarj kullanımında Avm, akaryakıt istasyonları, özel elektrikli şarj istasyonu ve yeni nesil sitelerin ve müstakil evlerine yapılan bireysel elektrikli araç şarj istasyonunundan faydalanmaktadır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close