İşletmenizde Kullanacağınız Dezenfektanlar Nasıl Olmalıdır?

0 0
Read Time:2 Minute, 35 Second

İşletmeler pandemide ardı ardına aldıkları tedbirlerle personelini ve salgını kontrol atında tutmaya çalışırken teknolojik gelişmeler de bu konuda tam bir liderlik ediyor. Giriş çıkışlara konulan termal kamera,  en temelde alınan önlemlerden biridir. Bu sayede şirkete giren çıkan insanların vücut sıcaklık normları kayıt altına alınır anormal bir derece tespit edildiğinde gereken önlem alınabilmektedir.

Ateş ölçer sayesinde de termal kamera sırasında oluşabilecek yoğunluklar önlenerek daha da hızlı vücut sıcaklığı tespiti yapılabilmektedir. Temassız ateş ölçerler sayesinde, kızılötesi ışınlarıyla insan vücuduna zarar vermeyten ışınlarla 1 saniye içinde derece tespiti yapılabilir ve gereken önlemler en sağlıklı şekilde alınabilir.

Pandemi döneminde, iş yerleri uzaktan çalışmaya geçmiş olsa da bazı iş yerleri hala ofis ortamında mesai yapmaktadır. Kapasiteleri düşürmüş olsa da iş gerekliliği ofisten yürütülmesi gereken proseslerden dolayı mümkün mertebe önlemler alınmaya başlanmıştır. Bunlardan bazıları yukarıda bahsedilen şirket giriş çıkışlarına konulan termal kamera olabildiği gibi ateş ölçerde ilk girişteki alınan önlemlerdendir. Çalışma ortamına girildiğinde ise mesafeler artırılarak önlemlere devam edilir. ama esas tedbirlerden biri ortamı sürekli havadar tutmak ve dezenfektan ile sterilizasyon işlemleri yaptırmak olacaktır.

Dezenfektan kullanımı pandemi ile birlikte pike ulaşmıştır. Ancak bu durumda bazı sıkıntılar da doğmuştur. Sahte dezenfektan kullanımı, yarar sağlayacağı yerde insan sağlığını tehdit edecek boyuta getirmiştir. Dolayısıyla dezenfektan kullanımı ve seçimi büyük önem kazanmıştır. Sağlığı korumak için yüksek kalitede, testleri geçmiş, standartlara sahip dezenfektanlar tercih edilmesi iş yerlerindeki insanların avantajına olmalıdır.

İş yerinde kullanılabilecek dezenfektanlar nelerdir?

Öncelikle sert zeminlerde yada ortak alan, ortak bilgisayar kullanılan yerlerde kullanılması gereken yüzey dezenfektanıdır. Kullanıldığı yüzeyde 30 gün boyunca herhangi bir mikro organizmanın üreyemediği ve barınamadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu alanlarda yüzey dezenfektanı tercih edilmelidir. Yüzey dezenfektanının içinde bulunan aktif antimikrobiyal koruma sayesinde, bakteri ve fungal kontaminasyonu azaltır. Belçika’da devan laboratuarında ve ekoteks laboratuarlarında yapılan testlerde bakteri, virüs, kötü kokular ve mantarlara karşı %99.4 etkinlik sağladığı saptanmıştır.

Zehirli arsenik, ağır metal, poliklorlu fenol gibi kimyasal zehir içermeyen dezenfektan bulunduğu ortamda çalışanlar için eşsiz bir güvenlik profiline sahiptir. Kullanıldığı alana temas edildiğinde, çözünmez, çevreye sızmaz ve cilde bulaşmayarak deride bir tahribata yol açmamaktadır. Yüksek standartlarla M-shield tıbbi kalite standartlarında üretilmiştir. Bromo-fenol mavi test yöntemi, güvenilirliği kanıtlamaktadır. Bu testle, görünmez Teknojen M-Sheild medikal teknolojisi, Birkaç dakika ve biraz su ile doğrulanabilir. Bu testle antimikrobiyal yüzeyin maviye boyaması özelliğini koruduğunun kanıtıdır. Tüm bunların ışığında bu dezenfektan sadece iş yerinde değil, evde, spor salonunda, hastane, otel, restoran, market gibi tüm yerlerde tercih edilebilir.

Sensörlü el dezenfektan dispanseri gibi portatif çözümlerden yararlanılabilir. modüler tasarımlı olup, kolayca monte edilebilen bu dezenfektan sisteminde, el hijyenine odaklanmış temassız özelliği ile mikropların yayılmasını ve çapraz bulaşmasını engeller. İş yerlerinde ençok tercih edilmesi beklenen dezenfektan çeşitlerindendir. Ortak alanlarda sabitlenerek kullanılan sensörlü el dezenfektan dispanseri ile bir temas kurmadan ellerinizi dezenfekte edebilirsiniz. Tasarruflu dezenfektan tüketimi sayesinde fazla kullanımında önüne geçerek elde, ciltte bir tahribatı önler.

En geniş perspektifte bakıldığında en üst önlem dezenfeksiyon kabini ile sağlanabilir. Yoğun insan trafiğinin olduğu yerlerde dezenfeksiyon kabini oluşturularak insanların bu kabinde pulverize dezenfeksiyon ile uzun süreli hijyenini sağlaması amaçlanır. İnsanlar bu kabin içinde, ayak  tabanları dahil 360 derecelik bir sterilizasyondan geçirilir. Kalabalık ortamlarda kullanılması şiddetle önerilen bu sistem, stadyum girişlerinde, havalanı girişlerinde, büyük market zincir girişlerinde, metro girişlerinde büyük yarar sağlar.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close