Güneş Enerjisi ile Sulama Sistemlerinde Yaşanan Gelişmeler

0 0
Read Time:2 Minute, 9 Second

Güneş enerjisi sistemi günümüzde giderek yaygınlaşması ve kullanım alanını genişletmesi 2021 yılında yaşanan gelişmelerin öncülüğündedir. Pandemi şartlarıyla birlikte yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler sulamada kullanılan mazotun da maliyetlerini yükseltmiştir Özellikle şebeke elektriğinin bulunmadığı tarlalarda mazot ile sulama son derece maliyetlidir. Bu durum solar dalgıç pompaların yaygınlaşmasına neden olmuş ve maliyetleri düşürerek kullanıcı dostu bir duruma sebep olmuştur. Lityum iyon akü sistemleri, güneş enerjisinden aldığı enerjisi sürücü vasıtası ile doğrudan pompayı çalıştırmak için kullanılır.

Güneş Enerjisi ile sulama sistemlerinin alternatif seçenekleri de bulunur. Bu seçeneklere bakıldığında sulama yapmak istenilen alandan, kuyunun derinliğine ve saatte almak istenilen su miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Yaygın olarak görülen bahçe tipi sulama alanlarında ufak DC pompa kullanımı şeklidir. Ancak daha büyük bir dekara sahip tarlayı sulamak gerektiğinde saatte daha fazla suya ihtiyaç duyan sulama sistemlerinde trifaze sistemler tercih edilmektedir. Bu sistemler daha büyük güce ihtiyaç duyarlar ve maliyetleri DC pompalara göre daha yüksektir.

Güneş enerji ile sulamada güçlerine göre sınıflandırma nasıldır?

Bursa güneş paneli firmaları güneş enerjisi ile sulama sistemlerinde güçlerine göre sınıflandırma yaparlar. Özellikle de dalgıç pompalar güçlerine göre sınıflandırma yapılmaktadır.

Dalgıç pompasının gücü, kullanılması beklenen güneş panelinin sayısını belirler. 3 Beygir gücüne sahip olup ya da daha büyük olan dalgıç pompalar trifaze elektrik ile çalışmaktadır. Trifaze pompalar derin kuyularda ve büyük tarlaları sulamada kullanılırlar. Trifaze güneş enerjisi ile sulama sistemleri en yaygın kullanılan sistemlerdir.

Güneş panelleri sisteme seri bağlanarak sürücünün çalışma voltajına uyumlu hale getirilir. Böylece güneş panelleri ürettiği enerji 380 volt trifaze elektriğe dönüştürürler. Trifaze dalgıç pompayı güneş paneli sistemleri günlük ortalama 7 saat çalıştırabilirler.

Diğer bir sulama sistemi olan monofaze solar dalgıç pompa da güneş enerjisi sulama sisteminin bir başka altarnafidir. Bu sistem, ev elektriği ile çalışmaya müsaittir. Aynı trifaze olan pompalar gibi bu sistemlerde de olan dalgıç pompanın gücüne göre bursa güneş paneli seçilir. Tek fark bu sistemlerde fazladan akü vardır ve aküler ciddi maliyete yol açar.

Profesyonel proje firmaları genellikle gece zamanı sulama yapılması zorunlu olan sistemlerde bu tip akülü sistemleri tavsiye ederek çalışma yürütür. Çünkü aküler hem maliyetlidir hem de ömürleri daha kısadır. Bu yüzden sürekli akü değişim maliyeti çıkmaktadır. Genellikle sulama sistemleri için trifaze dalgıç pompa tercih edilir ve akü kullanılması uygun olmamaktadır.

Bursa solar panel firması ile sulama sistemlerini en pratik ve hızlı şekilde kurabilmek amaçlanır. Paketlere bakıldığında;

  • 18 Adet Lexron 280 Watt Polikristal Güneş Paneli ” A+ Kalite ”
  • 1 Adet – TT-Delta3 HP / 2.2 Kw – 380 Volt Trifaze Sürücü
  • 1 Adet – Galvaniz Kontrol Panosu
  • 10 Metre – 6 mm UV Kırmızı Solar Kablo
  • 10 Metre – 6 mm UV Siyah Solar Kablo
  • 1 Takım – Solar Bağlantı Konnektörleri,

yer alarak tamamen 2021 yılında teknolojik gelişmeler doğrultusunda sulama yapılabilme imkânı sunulmaktadır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close