Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpükler Hangi Alanlarda Kullanılır?

0 0
Read Time:2 Minute, 43 Second

Polietilen köpük(Polyethylene Foam) gibi Fiziksel çapraz bağlı polietilen köpük Physically Cross Linked Polyethylene Foam yüksek bir teknoloji ve uzmanlık gerektiren Elektron Demeti yöntemiyle sektörde en tercih edilen köpüklerden biridir. Farklı sektörler ve kullanım amaçları için kesilerek plaka, rulo, boru, ekstra lamineli ya da laminesiz olarak üretimleri gerçekleştirilirken, dış ortamlardan gelebilecek darbelere karşı güçlü bir yapıya sahiptir.

Ayrıca, bakteri ve mantar üretmeyen, koku yapmayan, kimyasallardan etkilenmeyen yapıları sayesinde tüm sektörlerin tercihinde en üst sıraya yerleşmiştir. Türkiye’deki en iyi tesise sahip fabrika tarafından üretilen Polyethylene Foam sektörler arasında kullanımının daha da artacağı öngörülüyor. PE Foam standart ölçülerde olduğu gibi sektörlerin ihtiyacına göre de üretilebilmekte olup her şekilde avantaj yaratmaktadır.

DurFoam’ın Ar-Ge kısmında geliştirilen, DurProx (Physically Cross Linked Polyethylene Foam) yüksek teknoloji ile üretilen, mekanik özellikleri üstün, boyutsal kararlılığı yüksek ürün grubu sınıfındadır. Ürün, içerisine katılan katkılar ve bağlayıcılar yardımı ile ekstrüze edildikten sonra Elektron Demeti işlemine alınır.

Elektron Demeti işleminden sonra fırınlama operasyonu ile genleşmesi sağlanan ürünün fiziksel özellikleri artması sağlanır, işlemlerin sonucunda son derece kapalı hücre yapısına ve pürüzsüz yüzeye sahip bir malzeme elde edilir. Farklı sektörler için kesilmiş plaka, rulo, boru, ekstra lamineli veya laminesiz olarak üretilebilmektedir.

Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpük özellikleri nelerdir?

Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpük olan DurProx’un özelliklerinden başlıcaları şunlardır:

 • Kapalı ve muntazam hücre yapısına sahiptir, su ve nem geçirmez.
 • Etkin ses yutma ve ısı yalıtımı kapasitesine sahiptir
 • Çevre dostudur, HCFC ve zararlı/yasaklı kimyasal içermez.
 • Kurșun ve diğer zehirli maddelerin kullanımını sınırlandıran Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması (RoHS, Restriction of Hazardous Substances) standartlarına uyumlu olarak üretilmektedir.
 • Mantar ve bakteri barındırmaz, kokusuzdur.
 • İç dokusu Elektron Demeti yöntemi sayesinde tamamen sterildir.
 • Elastikiyeti ve hafifliğine rağmen üstün fiziksel ve mekanik özelliklere sahiptir.
 • Kimyasallardan ve dış ortam şartlarından etkilenmez.
 • Pürüzsüz yüzey görünümü sayesinde estetik uygulamalarda ideal malzemedir.
 • Darbe sonrası kendini toplar, çökme yapmaz.
 • Isı ile şekillendirilebilir (termoforming).
 • Rulo veya levha halinde üretilebilir.
 • İsteğe bağlı olarak:
 • Tek yüz ve çift yüz folyo film bant, kumaş veya müşteri özel talebine göre laminasyon yapılabilir.
 • Alev yürütmezlik özelliği ile üretilebilir.
 • Çeşitli renklerde üretilebilir
 • Geniş ısı aralığına uygundur.

Fiziksel Çapraz Bağlı Polietilen Köpüklerin kullanıldığı sektörler

PE Foam standart ölçülerde olduğu gibi sektörlerin ihtiyacına göre de üretilebilmekte olup her şekilde avantaj yaratmaktadır. En sık kullanılan sektörlerin başında Otomotiv, yapı endüstrisi, beyaz eşya ve elektronik, polietilen bant, spor ve eğlence gelmektedir.
Otomotiv sektöründe, otomotiv markalarının ihtiyacı olan hafif, esnek ve üstün özellikli; çevreci ve estetik yalıtım ürün beklentilerini karşılar.

DurProx Physically Cross Linked Polyethylene Foam ve DurSolex markalı çapraz bağlı polietilen köpük ürünleri üstün ses, toz, nem ve darbe yalıtımı özellikleri bununla birlikte yumuşak, hafif ve dayanıklı yapıları sayesinde, sürücü ve yolcuların konforunu artırırken araç ağırlığını azaltmak amacıyla otomotiv endüstrisinde sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Yapı endüstrisinde, yaşam alanlarında konfor ve enerji verimliliği çözümlerinde kullanılmaktadır. Ses-ısı ve nem yalıtımını bir arada sağlayan Durfoam markası altında üretilen PE Foam, zamanla toz yapmaması, partikül halde dökülmemesi, bakteri ve mantar barındırmaması sayesinde insan ve çevre sağlığını da en üst düzeyde koruyor. Bu nedenle gelişen standartlara paralel olarak modern konut, otel ve işyeri projelerinin vazgeçilmezleri arasında yer almıştır.

Spor ve eğlence sektöründe, bakteri ve mantar barındırmayan, HCFC gibi zararlı hiçbir madde içermeyen DurProx, DurSolex ve DurPack ile üretilen spor ve eğlence malzemeleri, yelkenden uzak doğu dövüş sporlarına, kamp ve dağcılıktan yüzmeye, çocuk oyun alanlarından oyuncaklara kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close