Dövme Ayranlı Tereyağın Diğer Tereyağlarından Farkları

0 0
Read Time:2 Minute, 33 Second

Tereyağı çocuklardan büyüklere kadar hem nostalji hem karın doyuran bir besindir. Çocuklar okuldan eve gelince annelerin, ananelerin hazırladığı tereyağlı ekmek sayesinde karınlarını doyurur. Özellikle büyük nineler tarafından çocuklara bal ile birlikte verilen tereyağı eski usülde dövme ayranlı tereyağ olarak harika bir tada sahiptir.

Dövme ayranlı tereyağ nedir öncelikle onu açıklamak gerekir. İnek sütünden üretilen dövme ayranlı tereyağ, uzun süre kaynatılmaya bırakılır. Kaynaması biten tereyağ dinlendirilmeye alınır. Dinlendikten bir süre sonra üstünden yağ tabakası alınır. Tekrar kaynatılmaya başlanılan süte sıcak su ilave edilir ve homojen bir yapı elde edilir.

Ardından buz ve soğuk su katılır. Özellikle yaz mevsiminde buz kullanılması daha çok tercih edilir çünkü sıcak havada soğuk su istenilen etkiyi yaratmayabilir. Zahmetli bir üretim süreci olan dövme ayranlı tereyağ günümüzde tadı damakta kalan bir lezzete sahiptir.

Dövme ayranlı tereyağ nerede kullanılır?

Harika bir tadı olmasıyla büyükleri geçmişe götüren dövme ayranlı tereyağ, şehir yaşantısında doğal köy yaşamını eve taşımaktadır. İnek sütünden elde edilen dövme ayranlı tereyağ, zorlu bir işlem sonunda doğal ve temiz şartlar altında üretilir. Ağızda ağır olmayan, hafif bir tat bırakan tereyağ çeşidi çok yumuşak bir tat bırakır. O yüzden kahvaltı sofralarında yumurtaya, sucuğa, katarak pişirebilirsiniz ya da çeşit çeşit yemeklere, özellikle de pilava katarak eşsiz bir lezzet yakalama şansınız elde edebilirsiniz.

Dövme ayranlı tereyağın diğer tereyağlara göre faydaları nelerdir?

Tereyağ doğru miktarda tüketildiğinde zararı yerine fayda sağlamaktadır. Eski zamanlarda büyükler tereyağını zorla yedirirlerdi bunu bağışıklığı güçlendirmek için olduğunu söylerlerdi. Zaman ilerledikçe yapılan araştırmalarda büyüklerin yaptığı bu davranış aslında doğru bir davranıştır. Çünkü araştırmalara göre tereyağını yeterli miktarda tüketmek kalp krizi riskini düşürür, şeker hastalığı ve obezite tedavisinde etkili olur ve kolestrolü düzenler.

Ayrıca A vitamini barındıran tereyağın göz sağlığına yararı bulunur. Bağışıklık arttırıcı özelliğiyle enerji seviyenizi yüksekte tutar. Kemikleri güçlendirmek için içinde omega 3 bulunan tereyağlar faydalıdır. Vücut içindeki mikroplarla savaşan bir yapısı vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde cildin tazelenmesini sağlar. Tabi tüm bunlar organik, doğal ve temiz bir üretimdeki dövme ayranlı tereyağ için geçerlidir.

Pazar kahvaltılarınız hem doğal hem lezzetli olsun

Özellikle Pazar sabahlarında güzel bir kahvaltı yapmak için ihtiyacınız olan şey dövme ayranlı terayağı eritip üstüne eski tip sucuk doğrayıp onun üzerine yumurta kırarsınız. Mükemmel bir kahvaltı için yanına çay ve lezzet şöleni yaratabilir şekilde kars eski kaşarını da koyabilirsiniz. Kahvaltılarınızda manevi bir tat alırsınız.

Mandıra ürünlerini tercih ederseniz maddi manevi tatmin yaşarsınız

Dövme ayranlı tereyağı, köy çiftliklerinden ve mandıralardan, en temiz ve doğal şekilde elde edebilirsiniz. Bununla birlikte kahvaltılık ne ihtiyacınız varsa onları da bu tarz yerlerden alarak fabrikasyon üretimlerde gerçekleştirilen uzun süreli dayanması sebebiyle yapılan bazı işlemlerden arınabilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı ve lezzetli ürünlere sahip olabilirsiniz.

Özellikle eski tip sucuk, Fermante işlemi uygulanarak doğal ve sağlıklı bakterilerle etin olgunlaştırılması sağlanır. Sonrasında baharatlandırması yapılarak kıyma hamur haline getirilir ve doğal hayvan bağırsağına hava girmeyeek şekilde doldurulur sonunda uçları bağlanır. 1 ay boyunca ısıya maruz bırakılmadan havada asılı şekilde dinlendirilir. İçinde olan yağ ve su çekilerek etin içine siner ve sonunda kurur bu sayede prebiyotik bir fermante sucuk elde edilmiş olur.

Mevsimsel olarak üretilen Kars eski kaşar da kendine özgü aroması, mısır sarısı rengiyle taze kaşarlardan belirgin şekilde ayrılır. Ve sofrada tüm bu ürünlerle uyumlu bir şekilde yerini alır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close