Çağımızın Hastalığı Depresyon ve Korunma Yöntemleri

0 0
Read Time:2 Minute, 6 Second

Çağın hastalığı olarak depresyon en üst sıralarda kendine yer bulurken, pandemiyle birlikte en üst sırada yer almıştır. Tüm dünyada 2000’lerin başında 8.sırada ruhsal hastalık seyri bulunan depresyon 2021 yılı itibariyle zirvede yer almıştır.

Depresyon, çok fazla etkenlerin bir araya gelmesinden oluşabileceği gibi büyük bir travmatik olayla da ortaya çıkabilmektedir.

Depresyon tamamen profesyonel destekle üstesinden gelinebilecek bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla bursa depresyon sorunu yaşayan kişiler bu alanda profesyonel destek veren yerlere başvurmalıdır.

Özellikle depresyon belirtilerine bakıldığında, sürekli olarak üzgün hissetmek, alışılmış aktiviteleri yapmaya gerek duymamak ve ilgi kaybetmek, hayattan keyif alamamak, uyuyamamak çoğu zaman da kısa süreli uyumak, insanlarla iletişimi kesmek ve bunun bazen farkında bile olmamak, iştahta değişiklik, kendini değersiz hissetmek ve sürekli olarak özgüven kaybı yaşamak, hatta bununla birlikte daha da asosyal hale gelmek, intihara meyilli hale gelmek, kendini sürekli yorgun hissetmek, dikkat eksikliği, obsesyon, cinsel istekte azalma gibi belirtiler depresyonun oluşmasında etkilidir.

Depresyonu tetikleyen sebepler sosyal medyada fazla zaman geçirmek olabilir

Depresyon günümüzde çok büyük kitlelerin mücadele ettiği bir rahatsızlıktır. Bunun nedenlerine bakıldığında sosyal medyada çok fazla zaman geçirmek ve insanları takip etmek, başkasının yaptığı davranışlara bir özenme gereksinimi olarak ortaya çıkar. Tamamen etkileyen bir faktör olmasa da sosyal medyada geçirilen zaman depresyonu tetiklemeye yetecek düzeydedir. Ayrıca fazla alkol kullanımı da kişilerde depresyon rahatsızlığını öne çıkartmaktadır. Bununla birlikte travmalar, iş, evlilik ya da kişisel bazda iletişim problemleri, hamilelikte lohusalık, kalıtsal anlamda depresyona yatkınlık, daha öncesinden bu tür bir hastalığı atlatmış olmak bile etkileyebiliyor.

Bursa nilüfer psikolog aramalarında uzman klinik psikolog Abdullah Gürleroğlu, bursa depresyon rahatsızlığı yaşayan hastalar için profesyonel bir destek sunmaktadır. Nilüfer Fsm caddesinde bulunan kliniğinde bu sorunla başa çıkmak isteyen kişilere önyargısız ve etik bir çerçevede seans uygulamaktadır.

Bursa psikologları içinde depresyon, anksiyete, panik atak, vajinismus, cinsel terapi, aile danışmanlığı, evlilik terapisi gibi konularda uzmanlaşarak hizmet veren Gürleroğlu, depresyonun tedavi edilmemesi durumunda kişilerin yaşam standardının çok düşeceğini belirtmektedir.

Tedavinin her geçen gün ertelenmesi durumunda, kişi maalesef toplumdan uzaklaşacak, sosyal ilişkileri zayıflayacak, kendine gösterdiği özsaygı düşecek ve kendi bakımını bile yapamayacak hale gelecektir. Dolayısıyla bunların önüne geçmek için bir an önce bursa psikolog desteği almak gerekir. Erken tanımlanacak sorunlar, büyük sorunlara yol açmayı önleyecek ve tedavi hızlı bir şekilde başlayacaktır. Bu durumda da kişi sosyal hayattan kopmadan yaşama devam edecek ve özsaygınlığını yitirmeden aksine kazanarak yaşama devam edecektir.

Sonuç olarak depresyon üstünde durulması gereken ve iyileşme süresi biraz süreç gerektiren bir rahatsızlıktır. Tedavisinde kesinlikle ve kesinlike profesyonel bir destek alınması gerekir. Sosyal hayatta kişi etkilenmeden, özgüven kaybı yaşamadan, iş yerinde ve evde sorunları en minimal şekilde atlatlması için bursa psikolog hizmeti veren uzmanlara başvurması gerekir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close