2021 Yılında Jinekolojik Tanı ve Tedavi Yöntemlerinde Yaşanan Gelişmeler

0 0
Read Time:2 Minute, 43 Second

Türkiye tıp alanında dünya ülkeleri arasında prestijli bir noktada yer almakta bunu da çok kaliteli bir tıp eğitimi alan ve alanında uzman olan hekimlere borçludur. Tıpın her alanında tanı ve tedavilerde öncülük eden Türk hekimleri, gerek akademik çalışmaları gerek sahada gösterdikleri performansla saygıyı hak etmektedir.

Özellikle jinekolojik tanı ve tedavi yöntemleri Türkiye’de çok fazla gelişmiş ve hastalara çözüm sağlanmıştır. Öyle ki hekimler tarafından erken teşhis sayesinde birçok kadın hastalığı, teknolojik gelişmeler doğrultusunda tedavi edilebilir hale gelmiştir. Dolayısıyla yurtdışından Türkiye’ye bu anlamda bir sağlık turizmi başlamıştır.

Öbür tarafından bakıldığında tüm bu gelişmişlik içinde Türkiye’de kadın hastalıklarının kulaktan dolma bilgilerle yönlendirilip, rahatsızlıkların tedavisinin doktor dışında aranması maalesef hala bitirilemeyen bir durumdur. Giderek azalış gösterse de hala toplum baskısı korkusu dolayısıyla kadınlar rahatsızlıklarını kolay kolay dile getirememekte ya da doktora başvurmamaktadır.

Jinekolojik hastalıklar Türkiye’de de ortalama bir seyir gösterirken en yaygın hastalık olarak, Vajinal Enfeksiyonlar (Vajinit), Yumurtalık Kistleri görülmektedir. Bu jinekolojik hastalıkların tanı ve tedavisi sadece uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.
Bursa’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak kendi kliniğinde hastalarını ağırlayan Operatör Dr. Farun Dinçşahin, jinekolojik tanı ve tedavi yöntemleri konusunda en deneyimli hekimlerden biridir.

Hastalarının sorunlarını ve beklentilerini dinleyen, sonrasında uzman hekimlik bilgisini hastalığın tanısı için yoğunlaştıran Dinçşahin, Jinekolojik tanı ve tedavi yöntemlerinden; Pap Smear Test, Biyopsiler, Mikrobiyolojik Tanı Yöntemleri, Jinekolojide Hormon (Endokrin) Testleri, Tümör Belirteçleri, Jinekolojik Ultrasonografi, Kolposkopi, Laparoskopi, Histereskopi, HSG (Histerosalpingografi) faydalanmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle özellikle kadın hastalıklarında kullanılan cihazlar hastalığın tedavisinde çok yardımcı olmaktadır. jinekolojik tanı ve tedavi yöntemleri incelendiğinde; Kriyo Cerrahi (Cryosurgery), Lazer Cerrahi, Wayrlup (wireloop), Histerektomi (Hysterecetomy) yöntemleri 2021 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bu tedavi yöntemleri kesinlikle ve kesinlike her jinekolojik tedavide kullanılmamalıdır ve doktora teklif edilemez.

Kriyo Cerrahi

Kısaca bahsedilecek olursa Kriyo cerrahi normal olmayan hücre ve dokuların, buharlaşan bir gaz yardımıyla lokal olarak dondurulması işlemidir. Bu dondurma işlemi, doku hasarına ve nekroza neden olabilir. Daha sonra bu ölü doku soyularak dökülür. Bu dökülmenin ardından dokuda yenilenme görülmeye başlanır.

Lazer cerrahi

Teknolojinin sağlıkta gelişmesiyle birlikte en yeni Jinekolojik tedavi yöntemlerinden biri olan Lazer cerrahide kullanılan lazer ışını, teknik karbondioksit lazer ışınıdır. Bu yöntem ile normalde bulunan dokuyu bozmadan küçük lezyonlar kolaylıkla yok edilebilir. Kriyocerrahiden farklı olarak serviks epiteli 2. günde yenilenmeye başlar ve 6 hafta içerisinde de tam iyileşme gerçekleşir.

Wayrlup (Wireloop)

Serviksel lokal anestezi uygulamasının hemen ardından wireloop diyatermi cihazı  kullanılarak deri lezyonunun bulunduğu alanın kesilip çıkarılması işlemine wayrlup denir. Kesilip çıkarılan bölgedeki yaranın etrafı daha sonra koterize edilir Tedavi ve teşhis amaçlı olarak bu yöntem iki şekilde uygulanabilmektedir.

Histerektomi (Hysterecetomy)

Uterusun ameliyat yapılarak, cerrahi olarak alınmasıyla gerçekleştirilen işlemdir. Vajinal veya abdominal histerektominin seçimi indikasyon ve kontraindikasyonlarına bağlı olarak gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra avantajları ve dezavantajlarına, morbidite ve motalite potansiyeline ve ayrıca kadının tercihine bağlı olarak yapılmasına karar verilmektedir. Dolayısıyla tüm teknolojik tedavilerin yapılması için en doğru kararı doktor verecektir.

Op. Dr. Faruk Dinçşahin kliniğinde en doğru tedaviyle sağlığınıza kavuşun

Op. Dr. Faruk Dinçşahin ve ekibi tarafından jinekolojik tanı ve tedavi yöntemleri en doğru şekilde uygulanmaktadır. Bursa’da yer alan klinikte hastalara tanı öncesi rahatsızlığıyla ilgili testler yapılmakta ve en son olarak kesin tanı konulmaktadır. Sonrasında hangi tedavi yönteminin izleneceği belirlenip tedaviye başlanılmaktadır.

Bursa kısırlık tedavisi konusunda en başarılı hekimlerin başında gelen Dr. Dinçşahin, bursa genital estetik konusunda da klinik ortamda operasyon yürütebilecek en iyi kliniklerden birine sahiptir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close